Title Image

USG PIERSI CZY MAMMOGRAFIA?

Home  /  BADANIA PROFILAKTYCZNE   /  USG PIERSI CZY MAMMOGRAFIA?

USG PIERSI CZY MAMMOGRAFIA?

Dwa badania, które najszybciej kojarzą się z profilaktyką raka piersi to MAMMOGRAFIA i USG PIERSI. Wiemy, że trzeba badać piersi regularnie, aby w porę wykryć raka piersi. Jakie są wady i zalety tych badań? Kiedy lepiej zrobić mammografię a kiedy USG piersi?

ALE NAJPIERW KILKA SŁÓW NA TEMAT RAKA PIERSI:

  • Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet.

  • W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.

  • Podczas gdy liczba zachorowań w całej Europie rośnie, ale śmiertelność maleje, w Polsce przy większej liczbie chorych na nowotwór piersi, zwiększa się także śmiertelność

  • W raku piersi, w porównaniu do innych nowotworów, odsetek wyleczeń jest bardzo wysoki. 5-letnie przeżycia w krajach o najwyższych standardach leczenia onkologicznego sięgają nawet 90%.

  • Jednak, aby było to możliwe pacjentki muszą się zgłosić do lekarza jak najwcześniej – im wcześniejsze stadium nowotworu, tym istnieje większa szansa na wyleczenie.

USG PIERSI

USG to badanie, wykorzystujące dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości (większość ludzi go nie słyszy). Dzięki niemu powstaje obraz przedmiotu. Zaletą USG jest, że można oglądać zmianę pod różnymi kątami. USG robi to, czego nie potrafi mammografia: odróżnia łagodne torbiele od masy będącej złośliwą zmianą. Ale nie wykrywa zwapnień. Jest to badanie zalecane dla kobiet młodszych, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej. W takiej tkance lepiej się „orientują” właśnie ultradźwięki, a nie promienie rentgenowskie.

MAMMOGRAFIA

Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 50 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Mammografia wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany, obrazuje kształt guza (regularny kształt sugeruje zmianę łagodną), dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia. Mogą one być duże (makrozwapnienia) lub małe (mikrozwapnienia). Pierwsze z reguły są łagodne, ma je połowa kobiet po 50.tym roku życia. Bardziej niebezpieczne są mikrozwapnienia, bo mogą być sygnałem raka lub zmian przedrakowych.
Obfita pierś nie stanowi przeszkody do wykonania mammografii, podobnie jak męska pierś (u mężczyzn też wykonuje się to badanie). Także implanty nie są przeciwwskazaniem. Mogą one zaciemniać jakieś obszary tkanki, ale technik może zastosować odpowiednie metody przemieszczania implantów podczas badania i obraz będzie wystarczająco czytelny. Uciskanie piersi podczas badania, choć bolesne, nie jest niebezpieczne. Zresztą ucisk trwa krócej niż 30 sekund.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO USG PIERSI?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, można je wykonać w dowolnym dniu cyklu, jeśli to możliwe to najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Pamiętaj, że karmienie piersią czy obecność implantów piersi nie przeszkadzają w wykonaniu tego badania

USG PIERSI W RADTKE CLINIC

W Radtke Clinic badania usg piersi wykonuje zespół doświadczonych lekarzy specjalistów radiologii i diagnostyki obrazowej z wieloletnim doświadczeniem.

Zapraszamy serdecznie.

Postaw na profesjonalizm, komfort i bezpieczeństwo.

736 79 79 79

www.radtkeclinic.pl