Title Image

CZY FARBOWANIE WŁOSÓW W CIAŻY JEST BEZPIECZNE ?

Home  /  Ginekologia   /  CZY FARBOWANIE WŁOSÓW W CIAŻY JEST BEZPIECZNE ?
CZY FARBOWANIE WŁOSÓW W CIAŻY JEST BEZPIECZNE ?

CZY FARBOWANIE WŁOSÓW W CIAŻY JEST BEZPIECZNE ?

Od wielu lat z pokolenia na pokolenie przekazywana jest informacja, jakoby farby do włosów miały szkodliwy wpływ na rozwijający się płód.

Kiedy najlepiej farbować ?

W związku z tym farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży ( DO 14 TYGODNIA CIAŻY ) jest odradzane

Ślinotok – przez zaleganie języka na dnie jamy ustnej, ślina nie może swobodnie odpływać, zbiera się pod językiem, a czasami wypływa na zewnątrz.

a

Wędzidełko języka- jak poznać, że jest za krótkie?

  • ruch języka w obrębie jamy ustnej jest ograniczony,
  • przy próbie podniesienia języka do góry wędzidełko bardzo się napina i grubieje,
  • język słabo się wysuwa (nie kieruje się bez problemów w stronę nosa ani brody, tylko zwraca się w prawą lub lewą stronę),
  • końcówka języka ma charakterystyczny kształt i przypomina serce (jego czubek jest wcięty na środku, a nie zaokrąglony),
  • głoski wymagające uniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż oraz r) są źle wymawiane.

W takiej sytuacji należy rozważyć decyzję o podcięciu wędzidełka podjęzykowego, którą należy skonsultować z logopedą, a także chirurgiem, laryngologiem lub foniatrą-specjalistami, którzy ocenią prawidłową budowę i ruchomość języka.

Podcięcie wędzidełka języka – na czym polega zabieg?

Podcięcie wędzidełka językowego to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na przecięciu błony znajdującej się pod spodem języka, z której zbudowanej jest wędzidełko. Przecięte wędzidełko zwykle goi się bez problemu. Po zabiegu konieczne są ćwiczenia, które zapobiegną powstaniu zrostów, i co najważniejsze-nauczą unosić język do góry.

Przykładowe ćwiczenia:

  1. Dotknij językiem kącików ust przy szeroko otwartej buzi.
  2. Oblizuj wargi przy szeroko otwartej buzi. Aby ułatwić to ćwiczenie dziecku, jego usta można posmarować czymś słodkim, np. czekoladą, dżemem albo miodem.
  3. Wylizuj talerz lub miseczkę (np. po budyniu, dżemie). Dobrym ćwiczeniem jest także lizanie lodów lub naśladowanie językiem takiego ruchu.
  4. Spróbuj naśladować odgłosy kopyt konia (kląskanie/klaskanie językiem).
  5. Spróbuj sięgnąć językiem do nosa i do brody.

Są to przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać zarówno przed, jak i po zabiegu podcięcia wędzidełka językowego. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien ułożyć logopeda.